top of page
vintage-2168174_1920.jpg
יחסי ציבור 

יחסי ציבור למעשה הן פעולות שנעשות על ידי איש יחסי ציבור שמטרתן להשפיע על דעת הקהל באמצעות תקשורת המונים  עיתונות( כתובה אינטרנטית ומודפסת ), רדיו , טלוויזיה ואינטרנט בערוצים השונים.

היום בניגוד לעבר רוב המידע שלנו מגיע מערוצי התקשורת השונים ולכן פעולות יחסי הציבור של כל חברה או עסק ישנה השפעה רבה.

יחסי ציבור בניגוד לפרסום ולשיווק היא פעולה ארוכת טווח ואיננה יעילה אם היא מתבצעת באופן חד פעמי.

איש יחסי הציבור תפקידו להעביר מידע לעיתונאי וביחד לייצור אייטמים וכתבות שמשרתות את העיתונאי ואיש היח"צ , יש כאן מערכת יחסים הדדית שמועילה לשני הצדדים.

יחסי ציבור במילים פשוטות הן פשוט פעולות שמביאות חשיפה תקשורתית לעסק, וכן גם עצמאים שהם one men show  יכול לעשות יחסי ציבור לעצמו.

האם יח"צן יכול להבטיח לכם אייטם ?

בניגוד לפרסום בו המידע יוצא לציבור בוודאות מכיוון שנרכשו שטחי פרסום , או שיווק בו מושקע כסף ומערך שיווקי שלם המניע לפעולה של רכישה מיידית של המוצר או השירות ביחסי ציבור אין וודאות מוחלטת.

כלומר איש ייחסי הציבור יכול לאתר את העיתונאי המתאים , לשלוח קומינקט ( הודעה לעיתונות) לבצע פולואפ וגם להתכוונן עם העיתונאי על סוג הכתבה שמכוונים אליה אבל בשלב הספי כלומר הוצאת הכתבה לאוויר תלויה בשיקולי מערכת נוספים שלא תמיד תלויים בעיתונאי.

לדוגמא יכולים לסגור על אייטם על אתר תיירותי כה או אחר, ולפתע ישנו מצב בטחוני מתוח ( מה שקורה לעיתים בארצנו ) רוב הכתבות שהם לא ב"נושא הבוער" ידחפו הצידה ולא יפורסמו .

דוגמא נוספת העורך מחליט לדחות כתבה בשל הרכב סגנונות של כתבות דומות באותו גיליון, יש תמהיל מסוים לכל מערכת של חדשות, אנקדוטות, מדורים קבועים וכדומה.

לכן אף יח"צן לא יכול להבטיח לכם כתבה או אייטם כבר בשלב תחילת העבודה , פשוט כי השלב האחרון כמה טוב שלא יהיה , וכמה שלא יהיו לו קשרים במערכות תקשורת כזו או אחרת.

 

משרדי יחסי ציבור בדרך כלל מתמחים בתחום מסוים , לייף סטייל , נדל"ן וכדומה.

 

למה עסקים קטנים כמעט ולא משתמשים ביחסי ציבור ?

ישנה תדמית שגוייה שרק עסקים גדולים ובינוניים יכולים להגיע לחשיפה תקשורתית , לשלוח הודעות לעיתונות או להשתמש ביחסי ציבור.

פעמים רבות אלו תקציבי העסק הקטן שלא מאפשרים שימוש באיש יחסי ציבור , משרד יחסי ציבור עובד לפי רבעונים כלומר מינימום 3 חודשי עבודה והעלות נעה בין 3000 ל7000 ₪ לחודש תלוי במוניטין ובגודל משרד היח"צ .

עסקים קטנים רבים לא יכולים לעמוד בתקציב כזה ומעדיפים להשקיע את הכסף בקניית שטחי פרסום או הנעת מערכת שיווק וקמפיינים ברשתות החברתיות.

ועדיין בעל עסק קטן שרוצה חשיפה תקשורתית בהחלט יכול לשלוח הודעות לעיתונות  ולאתר את העיתונאים המתאמים לו בעצמו ולקדם את החשיפה התקשורתית שלו.

אפשר ללמוד בסדנא ממוקדת וקצרה איך לכתוב הודעה לעיתונות ולשלוח אותה , ובקורס קצר להעמיק קצת לתוך עולם יחסי הציבור ובהחלט להשיג תוצאות שיקדמו את העסק והתדמית שלו.

היום רשת האינטרנט היא גם במה רחבה ליצירת יחסי ציבור במיוחד לעסקים קטנים, פרסום כתבות , פרסום מידע וכמובן פעילות ברשתות החברתיות.

ישנם מקומות רבים שמחפשים כתבות בתחומים שונים כך , שכל עסק יכול לכתוב תוכן איכותי וממוקד בתחום ההתמחות שלו בכדי לייצור את התדמית הציבורית והצבת בעל העסק כמומחה בתחומו.

אל תפחדו להעניק תוכן חינם, המידע שאתם נותנים עוזר לאנשים נוספים להכיר את העסק שלך ואת היכולות וככל שתהיה נוכחות בולטת יותר באינטרנט ככה תוכל למשוך לקוחות נוספים אל העסק שלך.

יחסי ציבור דורשים התמדה ועבודה לאורך זמן לא ניתן למדוד תוצאות בחודש עבודה ויחסי ציבור ככל שמתמידים בפעולות יח"צ ברשת ככה הנוכחות שלנו תעלה וזה ישפיע כמובן גם על המכירות.

חשיפה תקשורתית יכולה להיות לכל עסק ואם עדיין לא התחלתם לעשות יחסי ציבור לעסק שלך , עכשיו זה הזמן.

בואו ללמוד איך לכתוב הודעה לעיתונות, לאתר את העיתונאי המתאים ואיך לשלוח אותה על מנת לייצר חשיפה תקשורתית , סדנת יום ממוקדת , או בקורס יחסי ציבור הכולל 4 מפגשים . 

bottom of page